Przejdź do treści

Życie z przewlekłą chorobą nerek

Ciesz się życiem pomimo choroby

Kiedy dializa jest konieczna?

Na całym świecie ponad 2.500.000 pacjentów poddawanych jest dializie z powodu przewlekłej niewydolności nerek.
Etap „niewydolności nerek” osiąga się, gdy obie nerki przestają lub prawie przestają wykonywać swoją normalną pracę (zachowując mniej niż piętnaście procent normalnej czynności nerek).

Jeśli choroba nerek przejdzie do tego etapu, w organizmie gromadzą się produkty przemiany materii z normalnego funkcjonowania organizmu i nadmiar płynów (np. z picia). W związku z tym toksyny i woda muszą być usuwane z organizmu za pomocą procedury oczyszczania krwi. Zabieg ten nazywany jest dializą.

Przewlekłą niewydolność nerek można leczyć. W zależności od budowy fizycznej i dodatkowych chorób dostępne są trzy podstawowe rodzaje leczenia: transplantacja, hemodializa, dializa otrzewnowa.

Więcej na temat możliwości leczenia

Usługi i produkty związane z dializą

Dzięki ogromnym postępom medycyny w dziedzinie dializ i urządzeń do dializy, „sztuczna nerka” pomaga milionom ludzi cieszyć się długim i satysfakcjonującym życiem pomimo choroby.

Fresenius Medical Care jest światowym liderem w dziedzinie terapii nerkozastępczej, oferując pełną gamę produktów i usług, które pomagają pacjentom cierpiącym na choroby nerek.

Więcej informacji na temat usług Fresenius Medical Care

Para na rowerze

Ciesz się życiem pomimo choroby

Chociaż rozpoznanie przewlekłej choroby nerek może na początku być wstrząsem, oznacza to również początek nowego rozdziału życia.

Mimo że w Twoim życiu nastąpią zmiany związane z chorobą nerek i leczeniem, będzie ono nadal trwało. Wiele osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek nauczyło się żyć z dializami. Istnieje wiele materiałów, zarówno profesjonalnych, jak i pochodzących od pacjentów, które mogą dostarczyć przydatnych i wspierających informacji oraz pomocy w radzeniu sobie z wieloma wyzwaniami, przed którymi stoi osoba cierpiąca na chorobę nerek.

Można wrócić do pracy lub kontynuować edukację podczas dializy. Jeśli jesteś dializowany w stacji hemodializ, otrzymasz plan leczenia, który będzie pasował do Twojego planu pracy lub edukacji. Inną opcją jest hemodializa domowa lub dializa otrzewnowa która pozwala na większą elastyczność i wolność w planowaniu.

Odżywianie i ćwiczenia fizyczne

Wciąż można cieszyć się posiłkiem poza domem. Tutaj dietetyk może pomóc w dokonywaniu świadomych wyborów przy wybieraniu dań z menu restauracji. Możesz powrócić do wielu zajęć, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność.  Dla każdego ważne jest, aby ćwiczyć wystarczająco dużo i zachować sprawność fizyczną. Dotyczy to również osób z chorobami nerek.

Choroba może być codziennym wyzwaniem. Aby jednak zachować kontrolę, ważne są trzy rzeczy:

  • Systematycznie sprawdzaj swoją dietę,
  • Utrzymuj aktywność fizyczną każdego dnia,
  • Współpracuj z lekarzem i zespołem medycznym, którzy służą pomocą i wsparciem.
zdjęcia

Dializa wakacyjna

Poddawanie się dializie trzy razy w tygodniu nie musi oznaczać zrezygnowania z podróżowania i wakacji zagranicznych. Dializa wakacyjna daje pacjentom możliwość korzystania innych ośrodków dializacyjnych, co daje im swobodę podróżowania. Wszystkie ośrodki dializacyjne w sieci NephroCare posiadają porównywalny standard i oferują ten sam wysoki poziom jakości. Wybierając jeden z naszych ośrodków pacjent będzie nadal korzystał z usługi NephroCare, do której jest przyzwyczajony przy pobycie w domu. Zespół NephroCare w macierzystym ośrodku dopilnuje, aby zespół w wakacyjnym ośrodku dializacyjnym dysponował wszystkimi potrzebnymi informacjami medycznymi i dializacyjnymi. Dzięki temu pacjent może skoncentrować się na urlopie i dobrze się bawić! 

Dializa wakacyjna NephroCare

Powiązane treści

Dowiedz się więcej o życiu z niewydolnością nerek z naszej strony internetowej NephroCare.

NephroCare

Dowiedz się więcej o zdrowym stylu życia z naszej stronie internetowej Fresenius Kidney Care dla Ameryki Północnej.

Fresenius Kidney Care