Przejdź do treści

Rodzina i opiekunowie

Rodziny i opiekunowie

Przewlekła niewydolność nerek - wyzwanie dla rodzin i opiekunów

Pacjenci i opiekunowie

Życie z chorobą nerek nie jest czymś, przez co należy przechodzić samemu. Niemniej jednak dynamika rodziny często się zmienia, gdy jeden z jej członków cierpi na chorobę przewlekłą. Osoby najbliższe pacjentowi są często emocjonalnie dotknięte. Nie musi to być jednak doświadczenie negatywne. W rzeczywistości życie z chorobą nerek często zbliża rodzinę. Z czasem życie rodzinne może osiągnąć nową normę, inną niż wcześniej, ale równie ważną.

Jest wiele osób, które stanowią część systemu wsparcia: od rodziny i przyjaciół, do pracowników służby zdrowia czy agencji specjalizujących się w pracy z osobami cierpiącymi na choroby nerek. Pamiętaj, że nie jesteś sam.

Rodzina

Wpływ na życie rodzinne

Zarządzanie czasem

Pacjent, który dializuje się w ośrodku hemodializ trzy razy w tygodniu, wymaga odpowiedniego zarządzania czasem, aby zrównoważyć harmonogram dializy z innymi czynnościami i potrzebami. Takie zrównoważenie czasowe może zająć kilka tygodni, aby dostosować i poznać harmonogram, który sprawdzi się dla Ciebie i Twojej rodziny. 

Odżywianie

Ze względu na to, że osobom cierpiącym na choroby nerek często zalecane są ograniczenia ilości spożycia potasu, fosforu, soli i płynów, należy dostosować sposób przygotowywania posiłków do potrzeb pacjenta i jego rodziny.

Przepisy kulinarne znajdują się pod poniższym linkiem:

NephroCare

Wpływ na pacjenta

Jak choroba nerek jest odczuwana fizycznie

Objawy choroby nerek mogą fizycznie obejmować odczucie ciągłej grypy. Osoba cierpiąca na chorobę nerek może na przykład czuć:

Zmęczenie i osłabienie

Pacjenci mogą czuć się zmęczeni i słabi, a więc może być im trudno wejść po schodach, czy też pospacerować po okolicy. Mogą odczuwać potrzebę snu bardziej niż zazwyczaj.

Chłód i temperatura

Mogą czuć się cały czas zmarznięci, jakby mieli gorączkę.

Brak koncentracji i zapominanie

Mogą mieć problemy z koncentracją lub zapominać bardziej niż zwykle. Objawy te najczęściej wynikają z niedokrwistości — niedoboru czerwonych krwinek — którą można leczyć.

Inne objawy, które czasami występują

Opuchlizna

Nerki osoby z chorobą nerek nie usuwają płynów z organizmu. Tak więc może się pojawić obrzęk stóp, kostek, dłoni lub twarzy. Dlatego czasami nie można założyć butów. Dodatkowy płyn w płucach może utrudniać oddychanie. Utrudnione oddychanie może być czasami mylone z astmą lub zapaleniem płuc. Zbyt duża ilość płynu może obciążyć serce, szczególnie jeśli jest już słabe z powodu zastoinowej niewydolności serca lub innych problemów.

Niespokojne nogi, bezsenność, swędzenie

Wiele objawów można zwykle wyleczyć. Porozmawiaj więc z lekarzem, ponieważ on może Ci pomóc.

Powiązane treści

Od przyczyny do zapobiegania.

Ciesz się życiem pomimo choroby

Ciesz się życiem pomimo choroby.