Przejdź do treści

Możliwości leczenia dializacyjnego u pacjentów z chorobą nerek

Pacjent z wnuczkiem nad jeziorem

Zobacz, jaka forma leczenia przemawia do Ciebie i przedyskutuj swoje możliwości z lekarzem.

Jeśli potrzebujesz dializy, możesz wybrać miejsce leczenia. Dla wielu pacjentów leczenie może być zintegrowane z ich codziennym życiem w domu, podczas gdy inni wolą być leczeni w stacji dializ.

Rodzaje leczenia

W przypadku niewydolności nerek dostępne są trzy podstawowe rodzaje leczenia:

 • Hemodializa,
 • Dializa otrzewnowa,
 • Transplantacja nerki.
   

Wszystkie trzy rodzaje leczenia są z powodzeniem stosowane na całym świecie.

Hemodializa (HD)

Doktor rozmawiający z pacjentem
Zabieg hemodializy

Hemodializa jest zabiegiem, w którym krew jest filtrowana na zewnątrz organizmu za pomocą aparatu do dializy. Podczas hemodializy krew jest pobierana z naczynia krwionośnego i przepuszczana przez syntetyczny filtr zwany dializatorem. W dializatorze krew jest oczyszczana przed powrotem do organizmu, dlatego dializator ten jest tzw. sztuczną nerką. Hemodializę przeprowadza się zazwyczaj przez co najmniej cztery godziny trzy razy w tygodniu, na ogół w ośrodku dializacyjnym.  Alternatywą dla szpitalnego czy ambulatoryjnego leczenia dializacyjnego jest leczenie w znanym środowisku domowym. Różne rodzaje dializy domowej pozwalają pacjentom dostosować leczenie do swojej codziennej rutyny. Każdy rodzaj leczenia ma jednak swoje własne wyzwania.

Pacjent poddawany leczeniu hemodializującemu
Kiedy hemodializa jest najlepsza?

Przy nowoczesnych urządzeniach do dializy zazwyczaj potrzebne są trzy sesje hemodializacyjne tygodniowo, z których każda trwa minimum cztery godziny. W tym czasie pacjenci są podłączani do urządzenia do dializy. Jest to naprawdę niezwykłe, gdy weźmie się pod uwagę, że urządzenie do dializy próbuje osiągnąć w ciągu dwunastu godzin leczenia w tygodniu to, co zdrowe nerki robią przez całą dobę, codziennie. Podejmując właściwe kroki, wspólnie możemy pomóc Ci wieść jak najzdrowsze życie.

Dializa otrzewnowa (PD)

Pacjent podczas dializy w ośrodku.
Zabieg dializy otrzewnowej

Dializa otrzewnowa jest tak nazywana, ponieważ krew jest filtrowana w otrzewnej — błonie, która wyścieła jamę otrzewnową. Płyn dializacyjny zalega w jamie otrzewnowej i w tym czasie zachodzi filtracja przez błonę otrzewnową. Toksyny i nadmiar płynu przenikają przez błonę otrzewnową przez określony czas (tzw. czas zalegania).Do jamy otrzewnowej wprowadzony jest na stałe cewnik (dren). Przez ten cewnik płyn dializacyjny jest wprowadzany do jamy otrzewnowej i pozostawiany tam w celu wchłonięcia zanieczyszczeń z krwi. Później płyn jest odprowadzany do worka i zastępowany płynem świeżym. Ten proces napełniania i opróżniania, może być wykonywany ręcznie w ciągu dnia lub automatycznie w nocy przy użyciu cyklera. Niezależnie od metody musisz czuć się kompetentny i pewny siebie, aby wykonywać tę procedurę.

Rysunek leczenia dializą otrzewnową
Dla kogo jest odpowiednia dializa otrzewnowa?

Czasami dializa otrzewnowa może być lepszym rozwiązaniem. Ale w wielu przypadkach jest to wybór podyktowany względami medycznymi. Na przykład w przypadku niektórych rodzajów chorób serca lub naczyniowych. Ze względu na ograniczony dostęp naczyniowy u małych dzieci dializa otrzewnowa jest u nich zwykle leczeniem z wyboru. Wybór dializy w domu pozwala również dzieciom na kontynuowanie nauki.

Transplantacja

Doktor rozmawiający z pacjentem
Przeszczep nerki

Przeszczep nerki polega na wszczepieniu zdrowej nerki od jednego dawcy, żywego lub zmarłego, osobie z przewlekłą chorobą nerek. Otrzymanie nowej nerki jest leczeniem, ale nie wyleczeniem choroby nerek. Wielu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek jest odpowiednimi kandydatami do przeszczepu. Ale nie wszyscy. Jeśli chcesz rozważyć przeszczep jako opcję leczenia, pierwszym krokiem jest omówienie swojej sytuacji osobistej z nefrologiem. Nefrolog ocenia stan zdrowia i nerki przed wydaniem opinii. Jeśli nefrolog uzna, że jesteś dobrym kandydatem do przeszczepu, najczęściej konieczne będzie wykonanie badań i testów. NNastępnie lekarz może umieścić Cię na krajowej liście oczekujących na przeszczep, w celu otrzymania nerki od zmarłej osoby lub znalezienia odpowiedniego żywego dawcy.

Rysunek przeszczepionej nerki
Dokonanie odpowiedniego wyboru

Przeszczep to bardzo osobisty temat, któremu powinieneś poświęcić czas i który wymaga przemyślenia. Zacznij od rozmowy z nefrologiem na temat swojej sytuacji. Jeśli oboje zgadzacie się, że przeszczep jest opcją, zawsze możesz zostać umieszczony na liście oczekujących, jeśli nie masz żywego dawcy, pozostawiając sobie czas na przemyślenie decyzji. Rozmowa z innymi na temat korzyści i wad przeszczepu może pomóc w podjęciu decyzji, co jest dla Ciebie najlepsze.

Miejsca leczenia

Dializę można wykonać w szpitalu, placówce medycznej lub w domu. Zarówno hemodializa, jak i dializa otrzewnowa mogą być wykonywane w placówce medycznej lub w znanym otoczeniu domowym. Dializa w ośrodku daje pewność, że lekarze i opiekunowie będą nadzorować regularne sesje dializacyjne, które zazwyczaj odbywają się 2-3 razy w tygodniu w stacji dializ. Dializa domowa daje możliwość wykonania leczenia dializacyjnego w sposób bardziej elastyczny, w dogodnym dla pacjenta czasie i miejscu, co pozostawia więcej czasu do wykorzystania poza zabiegami.

Pacjent podczas dializy w ośrodku.
Dializa w ośrodku

Hemodializa wykorzystuje dializator (filtr) z urządzeniem do hemodializy, a dializa otrzewnowa używa otrzewną z płynem dializacyjnym do czyszczenia krwi. W ośrodku dializacyjnym lub szpitalu personel medyczny przygotuje, przeprowadzi i będzie monitorować leczenie. Hemodializa w ośrodku zazwyczaj odbywa się trzy razy w tygodniu i trwa około 4-5 godzin na każdą sesję plus czas podróży do ośrodka i z powrotem.

Pacjent relaksujący się w domu
Hemodializa domowa

Po ustawieniu i przeszkoleniu, leczenie hemodializacyjne może być przeprowadzone we własnym domu zgodnie z harmonogramem ustalonym przez lekarza.

Dializa otrzewnowa (PD) w domu

PD używa błony otrzewnowej jako filtra do czyszczenia krwi. Procedura ta jest dość łagodna i może być wykonywana samodzielnie w domu lub w podróży. Leczenie PD jest zazwyczaj wykonywane codziennie i zintegrowane z aktywnym życiem w wybranym przez Ciebie miejscu.

Dowiedz się więcej na temat różnych form dializy i przedyskutuj z lekarzem, która z tych opcji jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
Twoje życie. Twoje leczenie. Twoje opcje.

Opieka na pacjentami leczonymi w domu

Fresenius Medical Care, światowy lider w zakresie dializ, oferuje niezawodne i sprawdzone produkty dializacyjne na najwyższym poziomie. Oferujemy następujące usługi i wsparcie dla pacjentów na kursach domowego leczenia (w zależności od lokalnej dostępności i przepisów prawnych):

 • Dostawa do domu
 • Materiały szkoleniowe dla pacjentów
 • Przewodnik po życiu z leczeniem w domu
 • Przewodnik "Kidney options": wyjaśnienie opcji dializy
 • Instalacja w domu
 • Serwis techniczny urządzeń domowych
 • Badanie poziomu zadowolenia pacjentów
 • Stacje dializ NephroCare
 • Usługi związane z koordynacją dializ wakacyjnych

Najczęściej zadawane pytania dotyczące dializy

Czy nerki wyleczą się po dializie? Dializa jest zabiegiem, który może zastąpić dwie najważniejsze funkcje nerek: usuwanie z organizmu nadmiaru wody i nagromadzonych we krwi produktów przemiany materii. Dializa nie oznacza wyleczenia.

Czy muszę zrezygnować z pracy? Z reguły można wrócić do pracy lub kontynuować edukację podczas leczenia dializacyjnego, w zależności od indywidualnej sytuacji medycznej. Jeśli jesteś leczony w ośrodku dializacyjnym, otrzymasz plan leczenia, który będzie pasował do Twojego planu pracy lub edukacji. Inną opcją jest hemodializa domowa lub dializa otrzewnowa, które pozwalają na większą elastyczność w harmonogramach.

Czy dializa jest bolesna? Podczas dializy możesz odczuwać ukłucie, kiedy każda z igieł przekłuwa skórę. Istnieją leki znieczulające miejscowo, które mogą pomóc. Istnieją leki znieczulające miejscowo, które mogą pomóc. Poza tym zabieg dializy nie powinien być bolesny. Jeśli tak, poinformuj o tym pracownika ośrodka, aby mógł pomóc.

Co mogę pić i jeść jako pacjent dializowany? Będziesz musiał stosować specjalną dietę. Istnieją różne diety dla pacjentów PD i HD. Poproś nefrologa o radę.

Czy mogę uprawiać sport? Pacjenci powinni uprawiać sport i żyć aktywnie, ponieważ rozsądne ćwiczenia sportowe pomagają zachować zdrowie i dobre samopoczucie. W każdym razie przed rozpoczęciem uprawiania sportu należy skonsultować się z lekarzem.

Powiązane treści
Ciesz się życiem pomimo choroby

Ciesz się życiem pomimo choroby.

Kompleksowa opieka przy przewlekłej chorobie nerek.