Przejdź do treści

„Niemożliwe nie istnieje!”

Integrowanie terapii dializą otrzewnową (PD) z aktywnym trybem życia

Wrocław, Polska – Tomasz jest w drodze do pracy w Warszawie. Z tyłu jego samochodu znajdują się worki z płynem potrzebne do dializy otrzewnowej (PD). To jego rzeczywistość od 2014 roku, kiedy zdiagnozowano u niego niewydolność nerek i rozpoczęto leczenie dializą otrzewnową. Od tego czasu nigdy nie podróżuje bez swoich płynów. To pierwsza rzecz, którą bardzo aktywny 40-latek zrobił od momentu zdiagnozowania niewydolności nerek. Kolejną, ale o wiele ważniejszą rzeczą było kontynuowanie szczęśliwego życia z żoną, córką i psem.

Tomasz nadal ma resztkową funkcję nerek (RRF), ale dializa ma kluczowe znaczenie w usuwaniu toksyn z jego ciała. Każdego dnia potrzebne są od 3 do 4 wymian płynów, które za każdym razem trwają od 15 do 20 minut. Korzysta z domowej dializy, aby znaleźć najbardziej dogodny czas i miejsce do przeprowadzenia codziennych wymian. "To terapia, która dopasowuje do mojego harmonogramu, a nie na odwrót. I na szczęście zawsze byłem zapalonym czytelnikiem", mówi z uśmiechem, ponieważ czas potrzebny do przeprowadzenia wymiany wykorzystuje do czytania książki.

Tomasz z Polski, dializa otrzewnowa, na moście

Tak, możesz! Swoboda bycia mobilnym

Tomasz twierdzi, że warto było pozwolić, by terapia stała się częścią jego aktywnego życia. "Dzięki PD możesz pozostać elastyczny, a co najważniejsze, jesteś mobilny. Jeśli przeprowadzasz 3 lub 4 wymiany, to zajmuje to maksymalnie godzinę w ciągu twojego dnia. To jest coś, co na pewno możesz zrobić! Ta terapia daje ci wolność, możliwość podróżowania i uprawiania sportu." Dlatego Tomasz ma zamiar pozostać przy leczeniu PD tak długo, jak to możliwe.

Tomasz od zawsze był zapalonym podróżnikiem - zarówno w celach biznesowych, jak i dla przyjemności. Podróżowanie po świecie było jednym z ulubionych hobby Tomasza, jednak po diagnozie obawiał się, że nie będzie już dłużej mógł tego robić. Ale dowiedział się, że podróżowanie samochodem nie jest problemem - wystarczy, że zapakujesz kilka pudeł z workami. Podróżowanie samolotem również jest możliwe, ale wymaga nieco więcej przygotowania.

Tomasz, dializa otrzewnowa, podczas pracy przed laptopem

Radzenie sobie z diagnozą

Diagnoza dotycząca niewydolności nerek była dla Tomasza szokiem. Jako bardzo aktywna osoba, która uprawiała wiele dyscyplin sportowych i dbała o swoje zdrowie, trudno było mu zaakceptować, że jego stan zdrowia pogorszył się tak bardzo, że będzie wymagał on dializy. Ale było kilka rzeczy, które Tomasz wiedział na pewno: chciał być w stanie pracować, nie chciał spędzać co drugiego dnia w stacji dializ i nie chciał przestać żyć normalnie, aktywnie.

Widok na miasto Wrocław, Polska

Kontynowanie aktywnego życia

Patrząc wstecz, Tomasz jest bardzo wdzięczny swojemu lekarzowi za polecanie mu PD. Decydując się na najlepsze dla Tomasza podejście terapeutyczne, lekarze nie tylko zwracali uwagę na samą chorobę oraz w jaki sposób najlepiej ją leczyć. Bardzo ważne było tu także całe jego życie oraz fakt, że był jeszcze młodym człowiekiem, bardzo aktywnym zarówno w pracy i w domu. Nie miał także żadnych innych problemów medycznych.

Podczas gdy klasyczne leczenie hemodializami (HD) wymaga, aby pacjent udał się do szpitala lub ośrodka dializ, dializa otrzewnowa może być wykonane przez samego pacjenta – w domu lub w dowolnym miejscu, w którym istnieją odpowiednie warunki higieniczne. Kiedy został zdiagnozowany, Tomasz zapytał swojego lekarza: "Gdyby diagnoza dotyczyła Pana, co by Pan zrobił?" Jego lekarz odpowiedział, że zdecydowałby się na PD. Tomasz wysłuchał zaleceń swojego lekarza i rozpoczął także własne poszukiwania informacji o dializie otrzewnowej, ponieważ ten rodzaj terapii był dla niego czymś zupełnie nowym. Krótko po tym, jak ukończył szkolenie, które zajęło mu zaledwie kilka dni, mógł rozpocząć samodzielną dializę w domu. 

Tomasz z Polski, dializa otrzewnowa

Komfort domowego leczenia

Jedną z rzeczy, którą pacjenci PD muszą wziąć pod uwagę, jest posiadanie wystarczającej przestrzeni na przechowywanie worków. Tomasz ma szczęście, że ma wystarczająco dużo miejsca, w którym może przechowywać miesięczne dostawy płynów, jedno pudło ułożone na drugim. Przeznaczył także jeden pokój na swoje leczenie, miejsce, w którym może się skupić i bez przeszkód przeprowadzić dializę. "Cieszę się komfortem własnego domu i do tej pory nie miałem żadnych infekcji ani problemów", mówi z dumą.

Dzięki swojemu pozytywnemu nastawieniu jest przekonany, że będzie w stanie to zrobić oraz wiele innych rzeczy: "Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz zaakceptować dializę jako część swojego życia i zintegrować ją z nim. Możesz to zrobić. Niemożliwe nie istnieje!"

Powiązane treści

Nasze systemy dializy otrzewnowej mają na celu promowanie dobrego samopoczucia pacjentów oraz dążenie do najwyższego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności.

Znajdź więcej artykułów w naszym archiwum