Przejdź do treści

Dializa w domu

Prowadzenie aktywnego i niezależnego życia pomimo choroby nerek

Pacjentka dializowana, Paula Lourenço pokazuje, w jaki sposób dzięki domowej hemodializie możliwe jest prowadzenie aktywnego i niezależnego życia łączącego pracę, rodzinę i czas wolny pomimo zdiagnozowania choroby nerek.

Czasami, gdy Paula Lourenço spaceruje nad morzem ze swoim partnerem, jej myśli dryfują do odległych wybrzeży Afryki. Wyobraża sobie lwy, gnu i żyrafy, które biegną swobodnie przez otwartą sawannę. Jej największym marzeniem jest wyprawa na safari w Kenii. Ale w tej chwili nie wchodzi to w rachubę, ponieważ od kilku lat wróciła do dializy. W takich okolicznościach Afryka jest po prostu zbyt daleko.

Swoboda pracy i wypoczynku

Jednak Paula Lourenço zdołała stworzyć dla siebie wyjątkową swobodę. Pomimo dializy kontynuuje pracę w pełnym wymiarze godzin jako asystent w Szkole Inżynierskiej w Lizbonie. Jej praca polega na składaniu zamówień u dostawców i nadzorowaniu kontraktów. Niesie to za sobą dużą odpowiedzialność, a po 18 latach jej wiedza jest trudna do zastąpienia. Oznacza to również, że jej dni pracy mogą być długie. Ale Paula Lourenço jest także elastyczna w swoim wolnym czasie i zapewnia, że ​​ma czas na rzeczy, które lubi robić, takie jak gotowanie, układanie puzzli lub pływanie. W weekendy jeździ nawet całą trasę do regionu Alentejo ze swoim partnerem, gdzie jest właścicielem farmy i pielęgnuje ogród. A wkrótce planuje spędzać czas na nauce trudnej sztuki wytwarzania dywanów Arraiolos, tradycji przywoływanej przez Maurów, która jest bardzo ceniona w Portugalii.

Włączenie leczenia dializacyjnego do codziennego życia

Paula Lourenço może robić te rzeczy, ponieważ zdecydowała się na hemodializę domową. Nie musi chodzić dostacji dializ w  ustalonych porach trzy razy w tygodniu, ale może włączyć leczenie dializacyjne bardziej elastycznie w swoje codzienne życie. „Zamiast wieczorami oglądać telewizję w salonie, robię to po prostu w pokoju do dializy”, mówi. Od czasu zakończenia czteromiesięcznego programu szkoleniowego dotyczącego hemodializy domowej Paula Lourenço przeprowadziła już około 500 domowych sesji dializacyjnych. Jej partner pomaga w tym. „Bez niego nie byłabym w stanie poddać się dializie w domu”, przyznaje. Na szczęście mają wystarczająco dużo miejsca, aby dostosować specjalnie sterylny pokój, który jest wystarczająco duży dla urządzenia do dializy.

Paula Lourenço

Musisz być bardzo odpowiedzialny i rozsądny, aby prowadzić ten rodzaj leczenia.

Paula Lourenço
Pacjentka dializowana

Marzenie o Afryce

Rozwiązanie to idealnie pasuje do jej życia prywatnego i zawodowego. Łatwo jest jej zdobyć się na niezbędną dyscyplinę w zakresie diety, wagi i kontroli płynów, ponieważ robiła to przez całe życie. Zdiagnozowano u niej chorobę nerek, gdy miała zaledwie siedem lat. Od dwunastego roku życia przechodziła różne formy dializy aż do momentu otrzymania przeszczepu nerki, gdy miała 18 lat. Mogła z nią żyć przez kolejnych 21 lat. Teraz wróciła na listę oczekujących na przeszczep. Jeśli spytasz Paula Lourenço o czym marzy, nie musi myśleć dwa razy: „Wyprawa na Safari w Afryce byłaby wspaniała”.

Powiązane treści
Pacjent z wnuczkiem nad jeziorem

Dokonanie odpowiedniego wyboru.

Znajdź więcej artykułów w naszym archiwum