Przejdź do treści

Sukces seryjnego modelu

Ponad połowa urządzeń dializacyjnych używanych na całym świecie jest produkowanych przez Fresenius Medical Care

production of dialysis machines

Historia nowoczesnej maszyny do dializy rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XX wieku od pytania: jak przekształcić wysoce specjalistyczny zabieg, dostępny tylko dla nielicznych osób, w seryjnie produkowane urządzenie do ratowania życia? Pytanie stało się wizją. Wizja stała się historią sukcesu, która dziś składa się z 8.000 części. Tyle elementów znajduje się w nowoczesnej maszynie do dializ Fresenius Medical Care.

Pierwszy model stał się najlepiej sprzedającą się na świecie maszyną do dializy swoich czasów. Od tego czasu firma rozszerzyła swoją pozycję dzięki kolejnym modelom. W ostatnich latach firma Fresenius Medical Care sprzedała na świecie około pięć razy więcej aparatów do dializy niż jej najbliższy konkurent. Od samego początku głównym celem w rozwoju urządzeń do dializy było zapewnienie bezpiecznej, delikatnej i przystępnej terapii dla jak największej liczby pacjentów. Kiedy Fresenius Medical Care rozpoczęło seryjną produkcję pierwszych urządzeń w 1979 roku, leczenie było dostępne dla mniej niż 10.000 pacjentów na całym świecie. Obecnie ponad dwa miliony ludzi na świecie korzysta z dializoterapii. Mniej więcej co drugi pacjent leczony jest za pomocą produktu opracowanego i wyprodukowanego przez Fresenius Medical Care.

production of dialysis machines

Główne funkcje maszyny do dializy

Maszyna do dializy pompuje krew z organizmu pacjenta przez układ linii krwi do dializatora. W trakcie zabiegu, trwającego średnio od czterech do pięciu godzin, pompowanych jest do 120 litrów krwi przez cały układ – to kilkunastokrotna całkowita objętość krwi pacjenta. W dializatorze płyn dializacyjny absorbuje toksyny, a nadmiar wody jest filtrowany z krwi i usuwany w oddzielnym cyklu. W tym samym czasie urządzenie dozuje i podaje leki, aby zapobiec krzepnięciu krwi i zbiera dane ważnych parametrów  leczenia, od ciśnienia krwi po temperatury dializatu. Funkcje bezpieczeństwa maszyny zostały również ulepszone i zautomatyzowane. Urządzenie rozpoznaje teraz zmiany w funkcjonowaniu organizmu pacjenta podczas dializy. To samo dotyczy problemów technicznych. Jeśli dojdzie do nieszczelności lub jeśli układ hydrauliczny nie będzie już działał płynnie w określonym obszarze, informacja o usterce zostanie natychmiast wyświetlona na monitorze, a leczenie zostanie automatycznie przerwane.

production of dialysis machines

W pełni zautomatyzowany wiodący producent urządzeń do dializy

Zakłady produkcyjne Fresenius Medical Care również rozwijały się stabilnie. W 1979 roku fabryka w Schweinfurt wyprodukowała dokładnie 36 maszyn, natomiast obecnie produkuje kilkadziesiąt tysięcy. Jest to możliwe dzięki dużej liczbie w pełni zautomatyzowanych etapów produkcji, na przykład przy wytwarzaniu bardzo czułych zaworów elektromagnetycznych, kluczowego elementu obwodu hydraulicznego. Fresenius Medical Care obecnie produkuje nie tylko urządzenia do dializy w Schweinfurt, ale także specjalnie na rynek północnoamerykański w swojej siostrzanej fabryce w Concord w Kalifornii.

production of dialysis machines

Aparaty do dializ przyszłości: kompaktowe i mobilne

Nadrzędnym celem jest zagwarantowanie, że pewnego dnia każdy, kto potrzebuje leczenia dializami, dostanie je. Są już oznaki, że leczenie staje się coraz bardziej kompaktowe i mobilne. Fresenius Medical Care pracuje nad zupełnie nowymi rozwiązaniami. Urządzenie PAK (skrót od „Portable Artificial Kidney”)  to maszyna wielkości koszyka na zakupy, która przedefiniuje możliwości dializy. Pacjenci mogą transportować ją we własnym samochodzie, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, a do hemodializy potrzeba tylko 6 litrów wody z kranu. Konwencjonalne, zainstalowane na stałe maszyny wymagają do 200 litrów specjalnie przygotowanej na zabieg wody. To, co zaczęło się od wizji, jest teraz produkowanym seryjnie sukcesem. Zbudowanie pierwszych 500.000 maszyn do dializy zajęło nam nieco ponad trzydzieści lat, a najnowsze prognozy sugerują, że milionowa maszyna zostanie dostarczona już w 2020 roku.

Powiązane treści

Innowacyjne terapie i produkty poprawiające rokowanie sercowo-naczyniowe u pacjentów dializowanych.

Znajdź więcej artykułów w naszym archiwum