Przejdź do treści

Wspomaganie krążeniowo-oddechowe

Leczenie niewydolności krążeniowo-oddechowej

Wspomaganie krążeniowo-oddechowe wiąże się z oferowanymi przez nas terapiami dla pacjentów cierpiących na niewydolność płuc i/lub serca. Praca z wykorzystaniem jednej platformy umożliwia wspomaganie zarówno funkcji serca, jak i płuc oraz stosowanie szeregu różnych terapii. Działają one w oparciu o metodę pozaustrojowej oksygenacji membranowej, w skrócie ECMO (ang. extracorporeal membrane oxygenation).

ECMO jest przyjętą w praktyce klinicznej formą pozaustrojowego podtrzymywania życia (ang. extracorporeal life support, ECLS). Zapewnia wspomaganie krążeniowo-oddechowe u krytycznie chorych pacjentów, gdy zawodzą konwencjonalne sposoby leczenia (np. wentylacja mechaniczna, środki inotropowe lub inne leki kardiologiczne itp.)1.

Mówiąc prościej, terapia ECMO pozwala na pewien czas zastąpić funkcję płuc. Krew pacjenta jest odprowadzana z organizmu za pośrednictwem kaniul i przetaczana przy użyciu pompy. Poza ciałem z krwi uwalniany jest dwutlenek węgla (CO2) i następuje jej oksygenacja (O2) w wymienniku gazów – tzw. sztucznym płucu. Następnie krew ponownie wprowadza się do ciała poprzez drugą kaniulę2.

Zastosowania terapeutyczne

ECMO, jako zabieg ratunkowy, jest wskazana na przykład we wspomaganiu terapii ciężkiego zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome, ARDS) z oporną na leczenie hipoksemią lub w opornym na leczenie wstrząsie kardiogennym (ang. cardiogenic shock, CS). Nie są to jedyne sytuacje krytyczne, w których stosuje się ECMO, jednak wg piśmiennictwa występują one najczęściej1,2.

Pełne spektrum wsparcia ECMO
Dzięki naszej ofercie produktów wspieramy pełne spektrum terapii z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego: Począwszy od częściowego usuwania CO2 po pełną oksygenację3,4 przez leczenie z niskimi i wysokimi przepływami krwi oraz zabiegi u pacjentów pediatrycznych i dorosłych.

Różne strategie kaniulacji definiujące rodzaje terapii ECMO
W zależności od tego, który z narządów w organizmie wymaga wspomagania, stosuje się dwa podstawowe tryby ECMO: w układzie żylno-tętniczym (VA) i żylno-żylnym (VV). Terapię VA ECMO stosuje się, gdy wspomagane musi być zarówno serce, jak i płuca, natomiast kaniulacja żylno-żylna (VV) to tryb z wyboru w niewydolności oddechowej.

ECLS z wykorzystaniem konsoli Xenios

Te zróżnicowane terapie ECLS w zakresie wspomagania funkcji serca i płuc można prowadzić z wykorzystaniem konsoli Xenios – wielofunkcyjnego systemu modułowego. Technologia ta znajduje wszechstronne zastosowanie. W zależności od planowanego leczenia platforma Xenios współpracuje z szeregiem różnych zestawów dla pacjentów.

  • Terapie ECMO w trybie zaawansowanym – zastosowanie od noworodków po osoby dorosłe
  • W ramach częściowego usuwania CO2 po pełną oksygenację3,4
  • Terapie ECMO w układzie żylno-żylnym i żylno-tętniczym
  • OIT, sala operacyjna, pracownia cewnikowania serca
     

System ECLS obejmuje kaniule do dostępu naczyniowego, pompę krwi i oksygenator do wymiany gazów.

Oprócz powyższej podstawowej konfiguracji można stosować system MultiSupport GROUND (MSG) – nasze rozwiązanie do transportu naziemnego – umożliwiające międzyszpitalny transport poważnie chorych pacjentów podłączonych do systemu pozaustrojowego wspomagania krążeniowo-oddechowego.

Więcej informacji: www.xenios-ag.com

Powiązane treści

Terapie nerkozastępcze i nie tylko.

Usuwanie szkodliwych substancji.

Brogan TV et al. Extracorporeal Life Support: The ELSO Red Book (5. edycja) 2017

2 Sangalli F ECMO-Extracorporeal Life Support in Adults 2014; 19-36

3 Redwan B et al. Interact Cardiovasc Thorac Surg 2015; 21:766-772

4 Braune S et al. Intensive Care Med 2016; 42(9):1437-1444

5 Combes A et al. Intensive Care Med 2022; doi: 10.1007/s00134-022-06796-w