Afereza lecznicza jest procedurą pozaustrojowego oczyszczania krwi. Opiera się na selektywnym lub częściowo selektywnym usuwaniu składników chorobotwórczych z krwi lub osocza pacjenta, a nie na podawaniu leków. Krew jest zwracana do organizmu pacjenta natychmiast po oczyszczeniu.
Afereza lecznicza przynosi korzyści w różnych schorzeniach, w tym w zaburzeniach metabolicznych, po przeszczepach narządów i chorobach autoimmunologicznych. Zastosowanie terapii może obejmować zarówno wspomaganie funkcji narządów w stanach ostrych, jak i mieć charakter bardziej zapobiegawczy, jako środek łagodzący oznaki i objawy choroby oraz pozwalający na ochronę przed progresją do stanu krytycznego.
Immunoadsorpcja
Immunoadsorpcja to terapia usuwająca określone przeciwciała z osocza krwi. Ze względu na swoją wysoką selektywność może służyć do leczenia w szerokim zakresie wskazań medycznych, w schorzeniach takich jak miastenia, oporny na leczenie sterydami nawrót stwardnienia rozsianego, niektóre stany odrzucenia narządów litych, idiopatyczna kardiomiopatia rozstrzeniowa lub niektóre bardzo rzadkie choroby, takie jak pęcherzyca zwykła, w których w ciężkiej odpowiedzi autoimmunologicznej pośredniczą autoprzeciwciała i w przypadku których podejmowanie decyzji powinno być zindywidualizowane1.
Afereza lipoprotein
Afereza lipoprotein ma na celu znaczne obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu i innych szkodliwych lipoprotein w krwiobiegu pacjenta i służy pacjentom z rodzinną hipercholesterolemią (ang. family hypercholesterolemia, FH) typu homozygotycznego lub innymi postaciami hipercholesterolemii, dyslipidemii i chorób sercowo-naczyniowych. Niektóre urządzenia do aferezy lipoprotein mogą być również stosowane do reoferezy. Reofereza jest procedurą pozaustrojowej aferezy leczniczej stosowaną do zmniejszenia lepkości krwi i poprawy mikroperfuzji poprzez filtrowanie z osocza makrocząsteczek istotnych z punktu widzenia poprawy właściwości reologicznych krwi1.
Afereza lecznicza obejmuje różne techniki medyczne, takie jak terapeutyczna wymiana osocza lub adsorpcja określonych składników osocza.