Strony krajów:

Choroba nerek

Masz dwie nerki. Mają kształt fasoli, a każda z nich ma wielkość mniej więcej pięści. Znajdują się po obu stronach kręgosłupa w dolnej części pleców. Większość ludzi uważa, że ich nerki są odpowiedzialne tylko za produkcję moczu.

 

W rzeczywistości nerki gromadzą mocz i usuwają go przez drogi moczowe. NNadmiar wody i toksyny pochodzące z procesów metabolicznych są filtrowane przez nerki i, wraz z moczem, usuwane z organizmu. Ponadto nerki regulują równowagę kwasowo-zasadową, aby zapobiegać nadmiarowi kwasów we krwi.

Poprzez produkcję hormonów nerki pełnią również ważną funkcję w regulacji ciśnienia krwi. Hormony produkowane w nerkach, takie jak erytropoetyna, kontrolują powstawanie komórek krwi w szpiku kostnym. Nerki wpływają również na ilość wapnia we krwi i wytwarzanie witaminy D. Jest ona potrzebna w mineralizacji kości, co pomaga zapewnić ich stabilność.

Czy wiesz, że…

  • Nerki usuwają nadmiar wody z organizmu i zbędne produkty przemiany materii 24 godziny na dobę.
  • Zdrowe nerki czyszczą krew około 300 razy dziennie.
  • Oznacza to, że średnio 1500 litrów krwi przepływa codziennie przez nerki.

 

 

Funkcje nerek
Funkcje nerek

Co powoduje przewlekłą chorobę nerek?

Ponieważ możliwe jest spowolnienie postępu choroby we wczesnych stadiach jej rozwoju, konieczne jest wczesne postawienie diagnozy i ścisła współpraca z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Oznaki i objawy

Jakie zmiany stylu życia mogą pomóc?

Powiązane treści